SPOLKU Trávník a Naděje

Prokazatelně nejstarší trávnický pamětník.

11. března 2012 v 11:15 | stani |  ZAJÍMAVOSTI Z TRÁVNÍKU A NADĚJE
Když jsem si prohlížel fotografie Trávníka z roku 2011, našel jsem jich několik, které mě inspirovaly, k představě, kolik událostí se přihodí v době života stromu, který je delší než délka lidského života. Aniž si to uvědomujeme, jsou staré stromy svědky událostí, které zkušený znalec umí z jejich kmene i přečíst. K těmto starým pamětníkům pocítíme úctu, většinou bohužel až když je někdo, možná zbytečně, porazí.
Jedním takovým pamětníkem byl jasan ztepilý na parkovišti pod místem, kde dříve stávala "slepičárna" v Trávníku.


Z nějakého důvodu ten strom v r. 2010 pokáceli. Na fotografii z r. 2006, ještě jasan na parkovišti stojí v celé své kráse.


Byl to mohutný strom, i když je na zbylém pařezu vidět, že již byl nemocný. Přesto by ještě pár desítek let žil.


Jeho mohutnost vyniká na padlém kmeni a také ve srovnání s našimi dvojčaty, stojícími na pařezu.

Jak ten jasan byl asi starý?
Stáří stromu se dá určit z dendrochronology vypracovaných tabulek. U každého druhu se vychází z průměru kmene, ten se změří ve výši 1,3m od země. Například stoletý smrk má v této výši obvod 1351mm a průměr 430mm.
V případě našeho jasanu to nebylo možné. Proto jsem použil sice nepřesnou, ale laitsky osvědčenou metodu určení stáří podle počtu letokruhů na pařezu z fotografie. Několikerým přepočítáváním jsem určil dobu "narození" jasanu asi na r. 1900. Je i možné, že tento strom byl vysazen právě u příležitosti data přelomu století.
V roce 2010, kdy jasan porazili, byl asi 110 let starý. Jasany se dožívají i více jak 200 let.


Jen pro zajímavost jsem na jeho kmeni vytvořil časovou osu s historickými údaji, které tento strom za svého života prožil a částečně i my s ním. Jak je vidět, bylo toho hodně.

Objímání kmenů starých stromů má něco do sebe. Určitě bychom si měli hodně rozmýšlet, kdy jim jejich život pokácením ukončíme. Nemluvě o užitečnosti takových velkých stromů pro kvalitu ovzduší i pro prostou krásu, kterou nás obklopují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama