SPOLKU Trávník a Naděje

Prosinec 2012

Vánoční a Novoroční přání

20. prosince 2012 v 10:30 | administrator |  AKCE SPOLKU

Je nejvyšší čas

19. prosince 2012 v 17:09 | stani-chajda |  HISTORIE
Nejvyšší čas pro nás, kteří se můžeme považovat za pamětníky doby, kdy dvě vesničky, které se staly naším trvalým, nebo občasným domovem, změnily svůj původní název a staly se Trávníkem a Nadějí, získat a zachovat co nejvíce informací o této době.
Většina našich dnešních součastníků, od té doby bydlících v Trávníku a Naději, nebo chalupářů, kterým se dříve říkalo rekreanti, byla tehdy malými dětmi.
Většinou si každý z nás pamatuje jen to, co se tehdy dělo v nejbližším okolí kolem místa, kde jsme dětství prožívali. Jen ti nejstarší pamatují, jak obě vesnice původně vypadaly a co se tady v počátcích po vysídlení německého obyvatelstva dělo.Bohužel těch nejstarších ubývá.

V Trávníku zmizelo v té době asi 25 domů a chalup,


v Naději asi 21 domů a chalup.

Víme podle starých leteckých fotografií kde stály, ale neznáme jejich popisná čísla. Jen u málo z nich víme, jak vypadaly.

Podařilo se nám zjistit a na stránkách Zpravodaje nedávno zveřejnit, jak stály domy u silnice v Trávníku na dnešní "otočce", včetně popisných čísel.

Máme k dispozici údaje, podle kterých můžeme popisnými čísly označit jen některé zaniklé domy v Naději a Hamru. Ale většinou nemáme žádnou fotografii, jak vypadaly.
Po návštěvách ve Státním okresním archivu v České Lípě a z informací pamětníků víme, které domy byly po r. 1945 dosídleny přistěhovalci z vnitrozemí, známe jejich jména a u některých i profese, které v domech provozovali. Hospody, řeznictví, pekárna atd. A známe také stručnou historii toho, co se v Trávníku a Naději dělo důležitého, jaká byla samospráva obou vesnic, jak se hospodařilo, kdy se sloučily do jedné obce a kdy a proč došlo ke sloučení se Cvikovem.
Chtěli bychom zachovat co nejvíce takových informací o Trávníku a Naději i pro mladší generaci dnešních našich součastníků, jejich děti i pro ostatní, kteří se zde usídlí.
Byli bychom rádi, kdyby se každý z nás, co jsme tu dobu zde prožili, podíval do rodinného archivu a pokusil se najít nějaké informace, které by pomohly objasnit tuto dobu historie Trávníku a Naděje.
Informace budeme uveřejňovat v rubrice HISTORIE našeho Zpravodaje, včetně fotografií a dalších dokumentů.

A bude světlo!

10. prosince 2012 v 20:35 | prochajda |  NAŠE AKTUALITY
My z konce světa (tedy my z trávnického kopce) jsme poslední roky museli večer chodit do hospody s baterkou, jak za války, protože lampa veřejného osvětlení v půli cesty nám zarostla ořeším. Směrem k silnici vidět bylo, ale směrem nahoru byla tma tmoucí.
Letos na naše úpěnlivé prosby zasáhly Služby města Cvikova a u lampy to ořeší vysekaly (na fotografiích je stav před a stav po prořezu). Děkujeme.