SPOLKU Trávník a Naděje

Březen 2013

Vyšlo 3.-březnové číslo Krompašských rozhledů

11. března 2013 v 15:58 | administrator |  ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY
Byli jsme upozorněni, že vyšlo březnové číslo Krompašských rozhledů


Otevřete si je přímo na adrese:
nebo lze otevřít také stránky Občanského sdružení SpK:

a dočíst se zajímavosti o činnosti OS SpK v Krompachu.V nabídce je řada dalších odkazů, včetně rubriky Rozhledů.
V březnovém čísle Rozhledů se dovíte, jak pokračuje jednání o rekonstrukci silnice Heřmanice-Krompach a hlavně silnice Krompach -státní hranice s NSR, což se dotýká i Trávníku a Naděje.
Mimo to je v Rozhledech řada zajímavostí a článků, které jsou také zajímavé.
Proto doporučujeme do Krompašských rozhledů nahlédnout.

Dále ještě upozorňujeme také na březnové, 3.číslo cvikovského Zpravodaje:kde je velmi pěkný článek cvikovského kronikáře Velikonoční hledání pokladů, kde tuto lidovou tradici spojuje s přírodními jeskyněmi Cvikovska. Zejména s pověstí o pokladu na Milštejně.

Předpovídejte si sami počasí v Trávníku a Naději I.část.

9. března 2013 v 18:00 | stani |  NAŠE AKTUALITY

Již po delší dobu si někteří z nás, kteří máme přístup na Internet, úspěšně předpovídáme v Lužických horách vývoj počasí. Pravdou je, že se nám to daří většinou na dva dny. Krátkodobá, několikahodinová předpověď v jednom dni je většinou stoprocentní. Celkem dobře se dají předpovídat i náhlé změny počasí, v létě zejména bouřky.
Pokud budete chtít si stvořit vlastní předpověď, tak vám nabídneme několik adres, které k tomu budete potřebovat a postup, jak údaje zjistit.
Určitě si nejdříve otevřete stránky Českého hydrometeorologického ústavu na adrese:Na hlavní stránce je přehled aktuálního stavu počasí v ČR a výstrahy pro mimořádné změny počasí. To je malá,v tomto případě zelená mapka vpravo, nastane-li nějaké ohrožení počasím, zabarví se ohrožené kraje oranžově, nebo červeně. Dole pod mapou ČR je nabídka, co lze na stránkách ČHMÚ otevřít. Pro aktuální stav doporučujeme otevřít Aktuální radarová data. Krátkodobý přehled přechodu srážek nad ČR je druhý obrázek vpravo.
V létě, kdy hrozí bouřky se podíváte na Detekci blesků, to je podobný radarový obrázek bouřkové činnosti nad ČR, intenzita bouřkové činnosti i časové údaje"kdy to příjde" se dají dobře odečíst.


Dalším využitelným údajem je Snímek s družice MSG, vidíte na něm celkový přehled oblačnosti nad Střední Evropou. Ze snímku lze již také odhadnout, jak dlouho bude oblačnost nad ČR procházet, nebo je-li pravděpodobnost kdy a ve kterém směru k tomu dojde. V nabídce si můžete vyhledat celou řadu dalších meteo zpráv, včetně adres významných web kamer, sledujících podnebí v okolní krajině.
ČHMÚ vypracovává předpověď počasí podle matematického modelu pomocí počítače. Tento odhad je poměrně přesný a je podrobný.
Otevřete ho v nabídce podheslem Numerický model Aladin.


V pravítku si zaškrtnete, které údaje chcete zobrazit a otevře se řada map ČR, kde je vypočítaný odhad zakreslen. Pro lepší názornost a odhad si otevřete ještě Meteogram Aladin, vyhledáte si vyobrazení pro Cvikov a to, co je v Aladinu pro celou ČR, je nyní v meteogramu vyobrazeno v několikadenní předpovědi prakticky pro Trávník i Naději.
Můžete si vyhledat pomocí Aladinu předpovědi na dalších místech v ČR.
Abychom vás příliš nezatěžovali, uveřejníme co nejdříve druhou část návodu, jak si předpovědět nad Trávníkem a Nadějí počasí. V té vás seznámíme s dalšími možnostmi, jak si předpověď vylepšit. Do té doby se jistě s výše uvedeným návodem seznámíte.