SPOLKU Trávník a Naděje

Únor 2016

I zimu lze z Hvozdu zahlédnout

2. února 2016 v 21:43 | administrator |  NAŠE AKTUALITY
V těchto dnech, kdy si s námi paní Zima opravdu zahrává, bychom raději zvolili možnost vystoupat na Hvozd "po svých", jen kdyby se nám otevřel takovýto krásný rozhled. Je i možné, že je cesta z Oybinu udržovaná a autobusový vláček by nás na Hvozd pohodlně vyvezl. Nedávno jsme zveřejnili podobné obrázky v mlze.


Protože zasněžený Trávník a Naděje snad někdy v letošní zimě z Hvozdu vidět budou, vypomohli jsme si opět snímky z webové kamery, umístěné na rozhledně, vytvořené v zimě r. 2013.


Na obzoreu vedle Klíče je Nový Bor, blíže vedle Zeleného vrchu je Cvikov a na úbočí Trávnického vrchu vpravo je Trávník a část Naděje. Vlevo je vidět Mařenice a v popředí na kraji lesa leží Juliovka. Pěšky do Trávníku je to asi osm kilometrů.


V létě je kratší cesta z konečné autobusu v Krompachu přímo na Hvozd, ale v zimě je pohodlnější cesta z Valů na Lužické boudy a na Hajn-Oybin. Valy leží na pravém okraji snímku.


Ta žlutá budova je česká část Lužických bud, na ní navazuje bouda německá. Česká je nově restaurovaná do hotelového typu a má soukromého vlastníka. V přízemí je pěkná, občas fungující restaurace. Součástí budovy je i vyhlídková věž. Dole pod námi leží Hajn. V pozadí je Jonsdorf.


Není to tak dávno, kdy česká část ještě chátrala. V dobách, kdy zde již nebyl "plot" do NDR, jsme sem občas zavítali na běžkách a zamíchali se mezi Němce, kteří zde provozovali malý šlepr. Česká bouda byla nepřístupná. Dnes tu vlek není, zato je odtud krásný rozhled. Doufejme, že časem zde bude i stálá restaurace.


Velmi krásné jsou pohledy z rozhledny směrem k Oybinu, zejména na hrad. Je to malebné a důstojné místo, které bylo a je i součástí naší společné historie. Jen připomínáme, že u příležitosti výročí 700 let od narození císaře a krále Karla IV., který v Lužici na tomto královském hradě pobýval, stojí za to jej navštívit.


Závěrem našeho "výletu" na Hvozd vám přejeme mnoho sil a krásných zážitků v nadcházející jarní a letní turistice.

Využíváme této příležitosti k poděkování všem návštěvníkům a příznivcům stránek Trávnicko- Nadějského Zpravodaje, že nám zachovávají věrnost, i když to s aktualizací stránek trochu drhne. Jen připomínáme, že Zpravodaj je oficiálními stránkami Spolku Trávník a Naděje. Když jsme jej uváděli do života, vysvětlili jsme, že jeho náplní budou především iformace ze spolkové činnosti.

To je v průběhu zimní sezony poněkud složitější, protože se vtomto období v našem Spolku prakticky žádná spolková činnost nekoná. Informovali jsme, že průběžné informace ze života obyvatel a chalupářů v Trávníku a Naději lze nalézt také na stránkách spolupracujících se Zpravodajem na Internetu.
Trávník a věci okolo. (http://prochpra-travnik.blogspot.cz/)

Velmi by nás povzbudilo, kdyby k nám občas, čím častěji, tím lépe, dorazil nějaký příspěvek nebo námět, kterým by se pisatel chtěl o své zkušenosti podělit i s našimi čtenáři.
Rádi jej zveřejníme. Stejně tak bychom přivítali návrhy a přání na co bychom se měli zaměřit, co by vás zajímalo.

Vaše redakce Zpravodaje.