SPOLKU Trávník a Naděje

Květen 2016

Boj o přežití

27. května 2016 v 9:27 | stani |  NAŠE AKTUALITY
Málokterého z chalupářů v našem okolí by v dobách, kdy jsme odložili kosu a nahradili jí elektrickou sekačkou vlastní výroby napadlo, že nadejde doba, kdy budeme trávníky kolem chalup hnojit.

Přesněji řečeno, začneme se lépe starat o travnatý povrch, který od jara do podzimu mnohokrát vysekáváme na fazonu golfového hřiště.
Jak se říkalo, chalupář měl sekání trávy "plné zuby", ale nízko střižený vzhled pomocí strojů zvítězil.

Po mnoha letech naší "péče" o krásný trávníček kolem chaloupky, to v současnosti na jaře často vypadá takto.


Po určitou dobu, za předpokladu, že je dost vlhko, se uspokojíme s tvrzením, že to zelené sice není tráva, ale není třeba tak často sekat. Až do okamžiku, kdy kolečka od motorové sekačky zapadnou do mechové vrstvy a musíte ten stroj vypáčit. To je při velké ploše trávníku pěkná otročina a nepomůže ani pohon kol.

Pokud je velké sucho, mech zežloutne, zhnědne a z krásného trávníku je ohyzdná pustina.


Zdá se, že bitva s mechem se stává pro trávník osudovou záležitostí. Z počátku se zkouší chemie, zpravidla postřiky síranem železnatým a měďnatým, nebo zakoupeným "mechožroutem". Po čase se dojde k názoru, že to je opět provizorní řešení.
Co se s tím dá dělat?
Pokud si na internetu pročtete názory druhých, můžete tuto otázku rozdělit do dvou částí.

Tou první je, jak omezit růst mechu. Jak posílit trávu, aby mech vytlačila.


Náš Spolek zakoupil vertikutátor, kterým se na podzim, nebo časně z jara, provede "vyčesání" mechu z trávy. Nože vertikutátoru se nastavují podle stupnice tak, aby zasáhly jen do kořenové vrstvy mechu. Stroj současně vhazuje mech to schránky. Je třeba upozornit na to, že je to práce namáhavá, zpravidla horší než sekání. Následně jsme vyzkoušeli totéž na stejné ploše opakovat s větším záběrem nožů tak, že byly vidět po nožích drážky.


Do takto připravených ploch se rozsype mletý, nebo granulovaný vápenec. Podotýkáme, že jde o kamenný vápencový prach, nikoliv vápenný hydrát, který je žíravina. Na prvním snímku vidíte vápnění rozhazováním rukou a na druhém hnojení pomocí vozíku.


Použili jsme vápenec mletý z 25kg pytle, stejně tak granulát (spečený prach) a nakonec trávníkové hnojivo. Spotřeba je úměrná velikosti travnaté plochy.


Náš Spolek zakoupil pro ulehčení práce s vápněním a hnojením posypový vozík, do kterého lze nasypat a pak rovnoměrně rozmetat, větší množství materiálu na plochu trávníku. (Lze jej využít i k setí.) Vozík je možné zapůjčit také u p. Rutara.
Nastavení posypového mechanismu bylo vyzkoušeno na plachtě, ale stačí si mezery v sypači nastavit od oka.


Tento postup mechanického odstranění mechu je třeba udělat na jaře a na podzim. Vápnit bychom měli nejméně jedenkrá ročně a hnojit by se mělo na jaře a v polovině léta. Lze i hnojit jednou za měsíc (podle návodu).
Protože mech nejlépe prosperuje na kyselých půdách, nestačí jednorázové vápnění. Je to běh na dlouhé trati. Změnit chemické složení půdy je dlouhodobá záležitost.


První problém jsme řešili odstraněním mechu, zhoršením podmínek pro jeho růst a zajištěním živin pro růst trávy.

Druhá otázka se spíše týká těch z nás, kteří doslova "hoblujeme" trávník z důvodů dosažení jeho parkového vzhledu, nebo snížení počtu sekání.
Jaký to má důsledek:

Pokud je mechová vrstva silná, kolečka sekačky do ní zapadají, ramena vrtule odsekávají listy trávy nízko na stvolu, pod místem kde se listy tvoří. Rostlina slábne, nevytváří silný drn a uvolňuje prostor pro mech. Mech v tomto prostředí nic neomezuje.Dlouhodobé "hoblování" trávníku tak trávu ničí.

Poznáme to ihned jak vertikutátorem mech při prvním ošetření odstraníme. Proto co nejdříve tato místa (po vyvápnění a hnojení) dosejeme vhodným druhem nové trávy. Nesmíme zapomínat i na to, že trávník potřebuje zalévat stejně jako ostatní rostliny na zahradě.

Je třeba změnit strategii údržby travní plochy kolem chalup. Hustý a zdravý vzhled trávníku dosáhneme stejnou kvalitou péče jako o záhony s okrasnými rostlinami.
Proto je třeba zejména na místech, kde se mechu začalo dařit, udělat výše uvedená opatření a zejména zvednout výšku vrtule třeba i na maximální stupeň. Vytvořit možnost, aby tráva zesílila.

Když to vydržíme, můžeme ten boj s mechem vyhrát.