SPOLKU Trávník a Naděje

Pozvánka na HORSKÝ EXPRES

22. května 2018 v 17:10 | administrator
Květnový Zpravodaj města Cvikova informuje, že každé úterý a čvrtek v červenci a srpnu bude obdobně, jako o prázdninách v r.2017 v 9.30 hod. odjíždět z Náměstí Osvobození ve Cvikově
HORSKÝ EXPRES na trasu Cvikov - Jonsdorf - Oybin - Cvikov.


Horský expres je již tradiční prázdninovou atrakcí. Vyjíždí z náměstí podle jízního řádu v 9:30, v Krompachu přejede státní hranici. Zastavuje u Motýlího domu v Jonsdorfu asi v 10:30 a do Oybina přijíždí asi v 11hod.
Zpět ve směru na Cvikov odjíždí vláček z Oybina v 15:30, od Motýlího domu v 16:00 a do Cvikova přijede v 17:00.


Protože vláček nezajíždí v Jonsdorfu do turistického centra poblíž skalní stěny s vrcholem Jeptiška, mohou se zájemci do tohoto centra vrátit pěšky podle výše uvedené mapy. Vzdálenost je asi 2,5km.


Pokud se rozhodnete s dětmi navštívit obě atrakce, Motýlí dům - Schmetterlingshaus i hernu v sousední Eishalle -KINDERTOBELAND, pak je pětihodinová časová dotace dostačující.
Z turistického centra na vyhlídku s restaurací na Jeptišce také cesta nějakou dobu trvá. Je třeba počítat s tím, že vláček odjíždí nazpět od Motýlího domu v 16 hodin.


Motýlí dům - Schmetterlingshaus je pro turisty, včetně dětí od 3 let, velmi pěkné naučné zařízení. V hlavní hale je v přírodních podmínkách při tropické teplotě a zvýšené vlhkosti možné pozorovat volně poletující motýly mnoha druhů, vidět jak se krmí na krmítkách a při troše štěstí si je prohlédnout detailně, pokud si vám sednou na ruku.
Je třeba se připravit na to, že se v tomto tropickém prostředí zdržíte i delší dobu, jsou zde lavičky a řada zajímavostí, které vám pobyt naplní. Vstupenka je jednosměrná, pokud z haly vyjdete do recepce pak neplatí.Motýly je možné fotografovat bez použití blesku.
V recepci u pokladny si zakoupíte vstupenku pro dospělé v ceně 6,50 €,pro děti od 3 do 16. let za 4 €, případně rodinné vstupné za 17,50 € (2+2). Je zde nehlídaná šatna a říjemné posezení v bistru. V prvém patře jsou terária varanů a jiných ještěrů a hadů.


Pokud se rozhodnete využít i návštěvu nedaleké Eishally- Kindertobeland, která je vybavena nejen nafukovacími skákadly všeho druhu, klecovými hracími plochami, autodromem s elektro autíčky, lezeckou stěnou, ale i arénou s "elektrickým býkem", budou děti nadšeny. Je zde i velmi dobré a relativně levné posezení v občerstvení, kde si můžete zakoupit i teplé jídlo.

Ze zkušenosti doporučujeme zahájit pobyt v Jonsdorfu v této hale jako první a teprve odpoledne po třinácté hodině se přesunout do Schmetterlingshausu.
Pro děti jsou atrakce velmi zajímavé, pohybově náročné a tak následná návštěva Motýlího domu je naopak velmi uklidňující.

Cena vstupenek pro děti od 1 do 14 let je 6,50 €, pro dospělé (doprovod) je 3,50 €, rodinné ( 2+2) je 18 €. (Některé atrakce jsou omezeny věkem dětí.)


Horský expres dorazí na autobusové nádraží v Oybinu v 11 hodin. Zpět do Cvikova odjíždí v 15:30 hodin. Využitelná doba pobytu jsou 4hod.30 min.Pokud zde nemáte plánovaný vlastní jiný program, tak se pravděpodobně vypravíte na hrad Oybin. Pokud hrad znáte, můžeme doporučit použití jiného "expresu", který vyjíždí ze stejného místa a směřuje na Hvozd. Je to velmi zajímavá cesta do ostrého kopce až na vrchol, kde můžete využít rozhledny, nebo vyhlídkové terasy na české straně, případně se občerstvit v jedné ze dvou restaurací.

Návrat stejnou linkou na nádraží v Oybinu ale musíte skloubit s časem odjezdu Horského expresu do Cvikova. Všechny "expresy", které vyjíždějí z tohoto nádraží, zde mají přehledný jízdní řád.

Půjdete-li na hrad, (opět k němu směřuje jedna přibližovací linka), projdete městečkem až k evangelicko-luteránskému kostelíku. Pod ním začínají schody, po kterých kolem kostela příjdete ke vstupu do hradu. Většinou je kostel otevřený a stojí určitě za prohlédnutí.


Prohlédnout celý hrad, včetně expozic v muzeu, velmi upravený historický hřbitov, řadu dalších zajímavostí, občerstvit se v restauraci (oběd), a v průběhu prohlídky obejít celý skalní pilíř na kterém hrad stojí, je časově náročné. Dále vystoupát na oba vrcholy, kde na jednom je vyhlídka do kraje a na druhém zajímavá atrakce Camera obscura, která je v malém domečku s periskopem na střeše a za malé vstupné se seznámíte s principem optického zobrazování okolí (promítání), které často používali slavní malíři, také stojí za zhlédnutí. Máte co dělat, aby jste vše stihli. S dětmi se prohlídka musí přizpůsobit možnému.

Časově je prohlídka hradu pro náročné vytrvalce několikahodinová. Je třeba mít i rezervu na sestup a návrat městem k vláčku.

Cena vstupenek pro dospělé je 6.00 € ,děti od 6 do 16 let 2.50 €, rodinné vstupné je 15.00 €
Závěrem několik důležitých informací z Informačního centra Cvikov.

Zahájení předprodeje a rezervace jízdenek na Horský expres začíná 1. června 2018
Cena jízdného je pro dospělé i děti 100Kč, rodinné jízdné (2+2) je 300Kč.
Převoz kočárku není z technických důvodů možný.

Předprodej a rezervace jízdenek: www.evstupenka.cz


Aktuální informace na Informačním centru Cvikov: (Sever)
Žitavská 132, 47154 Cvikov, tel: 487751570, 606652870, kultura@cvikov.cz

Letní provozní doba květen-září, pondělí - pátek 9:00-17:00, sobota 9:00-15:00
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama