SPOLKU Trávník a Naděje

Listopad 2018

Také vám přivezli uhlí z Boru?

26. listopadu 2018 v 14:33 | administrator |  NAŠE AKTUALITY

Blíží se zima a tak nezbývá, než dokončovat přípravy v zásobení se dřevem a uhlím. Jde o každoroční aktivity podzimu. V Trávníku a Naději se v domech a chalupách topí ponejvíce dřevem, uhlím Ořech 1 (Ledvice) , někde již se topí peletami. Objevují se i tepelná čerpadla, což je topení elektrické.


Pokud topíte v ústředním topení kotlem na uhlí, zajímá vás při objednávání dodávky uhlí nejen jeho cena. V září stál metrák Ořechu 1, včetně dovozu, asi 340 Kč. Ale i kvalita uhlí.
Zkušenosti s kvalitou uhlí byly v minulosti různé. Svého času se topilo uhlím "mosteckým", protože z něj bylo stále více popela, začalo se kupovat uhlí z "Ledvic" (velkolom Bílina), které lépe prohořívalo, nebylo z něj tolik plynu do komína.

Pro majitele starších kotlů třídy 1-2, nastane od září r. 2022 problém. Jedním z důvodů je, že kotel 1. a 2. třídy není údajně schopen spálit uhlí tak, aby splnil alespoň požadavky evropské ekonormy č.3 a výše. K tomu však také přispívá kvalita dodaného uhlí. Jak to zatím vypadá, ta je a bude také velkým problémem i pro kotle 3. a vyšší třídy.


Skazek o "šikovnosti uhlířů", jak nad zákazníkem vyzrát a ušetřit na váze dodávky, je známo hodně. Někdy však, a to je náš případ, vyklopí hromadu uhlí jako "umělecké" dílo. První pohled na hromadu uhlí vám udělá radost, kterou při placení oceníte. Překvapení příjde až to dílo začnete rozebírat.

Letošní dodávka byla pouhých 15 metráků, na první pohled (obr.2.) to vypadalo dobře, je to pěkné uhlí. Po pár odvezených kolečcích tušení narostlo téměř v jistotu, že ten kdo uhlí nakládal a složil byl skutečný "umělec". Objevilo se jádro, které tvořilo střed dodávky.


Tím jádrem byla vrstva mouru, kterou tvoří uhelný prach, ve směsi se vzduchem dokonce vybuchující, ale na roštu kotle hoří mizerně, doutná, čadí a z komínu se valí mrak zapáchajícího kouře.
Inzerce lákající kupce nových, vyhovujících kotlů 4. a vyšší třídy nikde neuvádí, že kvalitou těchto nových zařízení je právě schopnost spálit s vysokou účinností i ten mour.
Naopak, jejich vysoká účinnost je dosahována právě na kvalitním čistém a tříděném uhlí.
To se však v tradičních uhelných skladech neobjevuje, lze to pochopit, protože i prodejce od dodavatele dostane vagony s uhlím a mourem. Mour vzniká kontinuálně rozpadáním uhlí od chvíle, kdy bylo vytěženo. A to i ve vaší uhelně. Čím déle tam bude ležet, tím ho bude víc.

Po odkrytí jedné strany "kopce", nebylo pochyb jaká bude druhá strana. Po použití hrábí a po
vyhrabání kusového uhlí nakonec zbyl jen mour.
Na počátku to nevypadalo dobře, ale "dopadlo to celkem dobře". Dodávka obsahovala jen jedno neplné kolečko mouru.


S tím si starší kotlík s mechanickým proroštováním poradí. Hůře dopadli sousedé, kteří se chtěli vyhnout problémům s mourem. Objednali "kvalitnější" brikety. Vidíte jak to dopadlo. Metrák briket stojí více jak 400Kč. Přivezli jim směs briket různých tvarů, větší byly rozmlácené a rozlámané. Po uklizení do uhelny zbylo na dvoře pět velkých pytlů mouru. Můžete se dohadovat, ale dodací podmínky podle nějaké normy větší množství mouru tolerují.
V nabídce na internetu najdete dodavatele, kteří vám dodají pytlované uhlí (v igelitu), předpokládá se v bezvadné kvalitě, bez mouru? Podívejte se na poslední obrázky.

paleta 800 kg (32 x pytel 25 kg), plastový pytel,
649 Kč za metrák uhlí bez dopravy.

Jak se dočtete na letáku od velkododavatele z Bíliny, který má v resortu hnědý Ořech 1, naše tzv. ledvické uhlí, je podle něj pro naší budoucnost hnědé uhlí v domácnostech a chalupách stále perpektivní surovina. Zejména pro malý obsah síry, nízké ceny ve srovnání s jiným palivem a možnost předzásobení se palivem s vysokou výhřevností.
Ano, ALE.
Za předpokladu, že si vysokou účinnost spálení ve vašem novém kotli zaplatíte také podstatně vyšší cenou pytlovaného uhlí.
Za 15 metráků Ořechu se platilo asi 5 100Kč. Za stejný objem v pytlech to bude vypadat takto.
Koupíte dvě palety, na každé je 8q uhlí v 32 igelitových pytlích po 25kg. Neboli 64 pylů. Za to zaplatíte 10 380 Kč. Dovoz z Bíliny je zdarma.

Možná, že byste si tím zachránili váš starý nevyhovující kotlík, protože budete přesvědčeni, že váš kotel z komína nevydá ani proužek kouře. Není žalobce, není soudce. Přece topíte tím nejlepším, a žádný kouř se neplánuje.

Mour v pytlích bude, pokud zásoby včas nezlikvidujete, bude ho tam do dalšího topného období víc.
Účnnějším opatřením by byly změny v legislativě, které by České obchodní inspekci měly umožnit kntrolní činnost, která by dohlédla na kvalitu dodávaného uhlí od výrobce k prodejcům uhlí.
Bez kvalitního uhlí budou investice do nových kotlů jen plácnutím do vody.
Půl milionu domácností čeká výměna kotle na pevné palivo. K tomu připočtěme skoro půl milionu chat, domů a chalup, které slouží k rekreačním účelům a nejsou trvale obydleny, ale tam se také topí. Na ty se úplně zapomíná.

Osadní výbor v Trávníku a Naději Vás zve

19. listopadu 2018 v 20:29 | administrator